تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

سیر تکاملی مفهوم و کاربرد مدیریت فرایندهای کسب و کار

  سیر تکاملی مفهوم و کاربرد مدیریت فرایندهای کسب و کار

  در این مطلب در نظر داریم کمی در مورد سیر تکاملی مفهوم و کاربرد مدیریت فرایندهای کسب و کار و چگونگی ظهور و توسعه نظریه مدیریت فرایند کسب  و کار صحبت کنیم

  چگونگی ظهور و توسعه نظریه مدیریت فرایند کسب  و کار

  در طی سال­های گذشته، طی مدت زمان کوتاهی مدیریت فرایندهای کسب و کار بسیار رشد و پیشرفت کرده است بطوریکه سه دوره زیر را طی کرده است.

  • نرم­ افزار  (Software)
  • نرم­ افزار به بسته  (Software to Suite)
  • بسته به سیستم  (Suite to system)

   

   مدیریت فرایند کسب  و کار به­ عنوان یک نرم ­افزار (BPM Software)

  در ساده ­ترين حالت،سیستم مديريت فرآيندهاي كسب و كار نرم افزاري است كه با برقرار كردن ارتباط ميان افراد و برنامه هاي كاربردي، قابليت مکانیزه نمودن، اجرا و نظارت بر فرايندها و گردش کارها، از آغاز تا پايان را دارا مي باشد.

  اين قابليت باعث گردیده است تا فناوری مديريت فرآيندهاي كسب و كار نسبت به فناوری نسل قبل خود یعنی مدیریت جریان کار (WFM) و یکپارچگی برنامه ­های کاربردی سازمان (EAP) برتری یابد. سیستم­های مدیریت جریان کار (WFMS) با اینکه با کمک روش­های سنتی و با مکانیزه نمودن گردش کارها و فرایندهای دستی در یک برنامه در يك برنامه كاربردي، مي­توانند ارتباط بين افراد را برآورده سازند، ولي با اين حال از نظر برقراري ارتباط بين برنامه هاي كاربردي داراي محدوديت مي باشند.

  ابزار يكپارچگي برنامه­ هاي كاربردي سازمان در اين تكنولوژي، با رديابي اطلاعات و انتخاب مسير براي آنها، امكان برقراري ارتباط بين برنامه­ هاي كاربردي را فراهم سازد، به طوري كه داده ها به طور اتوماتيك در سرتاسر سازمان قابل استفاده و بررسي مي باشند. بنابراين نقايص سيستم­هاي مديريت جريان كار را ندارند، ولي چون يكپارچگي برنامه هاي كاربردي سازمان نمي تواند فرايندهايي را كه در مدت زمان طولاني انجام مي­ پذيرند، مکانیزه نماید. در برقراري ارتباط بين افراد موفق نبوده است. نرم افزار مديريت فرآيندهاي كسب و كار به دليل دارا بودن قابليت برقراري ارتباط بين افراد و برنامه هاي كاربردي، دو تكنولوژي قبلي را يكجا در خود جمع كرده و بر هر دوي آنها برتري يافته است. (غلامرضا بداقی، ۱۳۸۸)

   

  مدیریت فرایند کسب  و کار به­ عنوان یک بسته (BPM Suite)

  براي برطرف كردن كمبودها و نواقص نرم افزار مديريت فرآيندهاي كسب و كار، بسته مديريت فرآيندهاي كسب و كار ایجاد شد که از این طریق سازمان ها قادر خواهند بود فرايندهاي گوناگون و متفاوت را در يك بسته واحد، يكپارچه سازند و بطوریکه قادر خواهند بود به طور سريع و موثر برنامه هاي كاربردي تركيبي را طراحي كند. اين برنامه هاي تركيبي، از به كارگيري بسته مديريت فرآيندهاي كسب و كار ايجاد شده و توسعه يافته اند و براي حل مشكلات ويژه كسب و كار مانند مديريت كردن دارايي هاي شركت به كار مي رود. با يكپارچه كردن برنامه هاي كاربردي موجود، انتقال مناسب داده­ها و برقراري ارتباط­هاي لازم بين افراد، مي­توان بر محدوديت­هاي برنامه­ هاي كاربردي سنتي سازماني غلبه كرد و انعطاف پذيري و همكاري موثري پديد آورد. با فراگيرتر شدن رويكرد مديريت فرآيندهاي كسب و كار، بسته مديريت فرآيندهاي كسب و كار توانست علاوه بر داشتن قابليت­هاي­، مديريت فرآيندهاي كسب و كار توانايي­ هاي ديگري را نيز در اختيار كاربران خود قرار دهد. (غلامرضا بداقی، ۱۳۸۸)

   

    مدیریت فرایند کسب  و کار به­ عنوان یک سیستم  (BPM System)

  گارتنر، اخيراً تعريف جديدي از مديريت فرآيندهاي كسب و كار ارائه كرده است:”مديريت فرآيندهاي كسب و كار شيوه و روش مديريتي است كه با نظارت بر روي فرآيندهاي كسب و كار محيطي را فراهم مي آورد تا به دو هدف مهم دست يابيم: بهبود و پيشرفت چابكي سازمان و اجراي موثر و كارآمد فرآيندها “. اين نگاه كل نگر به مديريت فرآيندهاي كسب و كار، يك رويكرد ساخت يافته را براي بهينه ساختن فرآيندها و وظايف سازماني با استفاده از ابزارهاي بسته مديريت فرآيندهاي كسب و كار ارائه مي دهد. اين رويكرد موارد ديگري را نيز در سازمان تحت تاثير خود قرار مي دهد: سياست­ها، خط­ مشي­ها، شاخص­ها و روش­هاي مديريتي.


  این مطلب تا کنون 94 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : فرآيندهاي ,برنامه ,مدیریت ,كاربردي ,سازمان ,ارتباط ,فرایند کسب  ,برقراري ارتباط ,بسته مديريت فرآيندهاي ,تکاملی مفهوم ,مدیریت فرایند ,کاربرد م ,
  سیر تکاملی مفهوم و کاربرد مدیریت فرایندهای کسب و کار

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر