جستجو

تبلیغاتسیر تکاملی مفهوم و کاربرد مدیریت فرایندهای کسب و کار

  سیر تکاملی مفهوم و کاربرد مدیریت فرایندهای کسب و کار

  در این مطلب در نظر داریم کمی در مورد سیر تکاملی مفهوم و کاربرد مدیریت فرایندهای کسب و کار و چگونگی ظهور و توسعه نظریه مدیریت فرایند کسب  و کار صحبت کنیم

  چگونگی ظهور و توسعه نظریه مدیریت فرایند کسب  و کار

  در طی سال­های گذشته، طی مدت زمان کوتاهی مدیریت فرایندهای کسب و کار بسیار رشد و پیشرفت کرده است بطوریکه سه دوره زیر را طی کرده است.

  • نرم­ افزار  (Software)
  • نرم­ افزار به بسته  (Software to Suite)
  • بسته به سیستم  (Suite to system)

   

   مدیریت فرایند کسب  و کار به­ عنوان یک نرم ­افزار (BPM Software)

  در ساده ­ترين حالت،سیستم مديريت فرآيندهاي كسب و كار نرم افزاري است كه با برقرار كردن ارتباط ميان افراد و برنامه هاي كاربردي، قابليت مکانیزه نمودن، اجرا و نظارت بر فرايندها و گردش کارها، از آغاز تا پايان را دارا مي باشد.

  اين قابليت باعث گردیده است تا فناوری مديريت فرآيندهاي كسب و كار نسبت به فناوری نسل قبل خود یعنی مدیریت جریان کار (WFM) و یکپارچگی برنامه ­های کاربردی سازمان (EAP) برتری یابد. سیستم­های مدیریت جریان کار (WFMS) با اینکه با کمک روش­های سنتی و با مکانیزه نمودن گردش کارها و فرایندهای دستی در یک برنامه در يك برنامه كاربردي، مي­توانند ارتباط بين افراد را برآورده سازند، ولي با اين حال از نظر برقراري ارتباط بين برنامه هاي كاربردي داراي محدوديت مي باشند.

  ابزار يكپارچگي برنامه­ هاي كاربردي سازمان در اين تكنولوژي، با رديابي اطلاعات و انتخاب مسير براي آنها، امكان برقراري ارتباط بين برنامه­ هاي كاربردي را فراهم سازد، به طوري كه داده ها به طور اتوماتيك در سرتاسر سازمان قابل استفاده و بررسي مي باشند. بنابراين نقايص سيستم­هاي مديريت جريان كار را ندارند، ولي چون يكپارچگي برنامه هاي كاربردي سازمان نمي تواند فرايندهايي را كه در مدت زمان طولاني انجام مي­ پذيرند، مکانیزه نماید. در برقراري ارتباط بين افراد موفق نبوده است. نرم افزار مديريت فرآيندهاي كسب و كار به دليل دارا بودن قابليت برقراري ارتباط بين افراد و برنامه هاي كاربردي، دو تكنولوژي قبلي را يكجا در خود جمع كرده و بر هر دوي آنها برتري يافته است. (غلامرضا بداقی، ۱۳۸۸)

   

  مدیریت فرایند کسب  و کار به­ عنوان یک بسته (BPM Suite)

  براي برطرف كردن كمبودها و نواقص نرم افزار مديريت فرآيندهاي كسب و كار، بسته مديريت فرآيندهاي كسب و كار ایجاد شد که از این طریق سازمان ها قادر خواهند بود فرايندهاي گوناگون و متفاوت را در يك بسته واحد، يكپارچه سازند و بطوریکه قادر خواهند بود به طور سريع و موثر برنامه هاي كاربردي تركيبي را طراحي كند. اين برنامه هاي تركيبي، از به كارگيري بسته مديريت فرآيندهاي كسب و كار ايجاد شده و توسعه يافته اند و براي حل مشكلات ويژه كسب و كار مانند مديريت كردن دارايي هاي شركت به كار مي رود. با يكپارچه كردن برنامه هاي كاربردي موجود، انتقال مناسب داده­ها و برقراري ارتباط­هاي لازم بين افراد، مي­توان بر محدوديت­هاي برنامه­ هاي كاربردي سنتي سازماني غلبه كرد و انعطاف پذيري و همكاري موثري پديد آورد. با فراگيرتر شدن رويكرد مديريت فرآيندهاي كسب و كار، بسته مديريت فرآيندهاي كسب و كار توانست علاوه بر داشتن قابليت­هاي­، مديريت فرآيندهاي كسب و كار توانايي­ هاي ديگري را نيز در اختيار كاربران خود قرار دهد. (غلامرضا بداقی، ۱۳۸۸)

   

    مدیریت فرایند کسب  و کار به­ عنوان یک سیستم  (BPM System)

  گارتنر، اخيراً تعريف جديدي از مديريت فرآيندهاي كسب و كار ارائه كرده است:”مديريت فرآيندهاي كسب و كار شيوه و روش مديريتي است كه با نظارت بر روي فرآيندهاي كسب و كار محيطي را فراهم مي آورد تا به دو هدف مهم دست يابيم: بهبود و پيشرفت چابكي سازمان و اجراي موثر و كارآمد فرآيندها “. اين نگاه كل نگر به مديريت فرآيندهاي كسب و كار، يك رويكرد ساخت يافته را براي بهينه ساختن فرآيندها و وظايف سازماني با استفاده از ابزارهاي بسته مديريت فرآيندهاي كسب و كار ارائه مي دهد. اين رويكرد موارد ديگري را نيز در سازمان تحت تاثير خود قرار مي دهد: سياست­ها، خط­ مشي­ها، شاخص­ها و روش­هاي مديريتي.


  این مطلب تا کنون 54 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 شهريور 1395
  منبع
  برچسب ها : فرآيندهاي ,برنامه ,مدیریت ,كاربردي ,سازمان ,ارتباط ,فرایند کسب  ,برقراري ارتباط ,بسته مديريت فرآيندهاي ,تکاملی مفهوم ,مدیریت فرایند ,کاربرد م ,
  سیر تکاملی مفهوم و کاربرد مدیریت فرایندهای کسب و کار

تبلیغات


  تبلیغات شما در این قسمت

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 10 فروردين 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر